راهنمای مهاجرت به کشور اتریش

معرفی کشور اتریش:

اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی است و پایتخت آن شهر وین می باشد که سال ها به عنوان برترین شهر دنیا برگزیده شده است.همسایگی اتریش با آلمان،جمهوری چک،مجارستان،اسلووانی،ایتالیا،سوئیس و لختن اشتاین، آن را به کشوری مهم و غنی در حوزه اروپا تبدیل کرده است.واحد پول این کشور یورو و پاسپورت اتریش سومین پاسپورت معتبر جهان می باشد.کشور اتریش که محصور در خشکی می باشد( به دلیل اینکه کوه های آلپ 75% خاک آن را در بر گرفته است) دارای آب و هوای متنوع و مطلوبی است.

کشور اتریش حدود 9 میلیون نفر جمعیت و دارای 9 ایالت می باشد.نظام سیاسی اتریش بر پایه مردم سالاری یا دموکراسی قرار گرفته است و هم چنین کسانی که در اتریش زندگی می کنند از بهترین نظام درمانی جهان برخوردار هستند.نرخ بیکاری در کشور اتریش زیر 5% می باشد و یکی از اصلی ترین فاکتورها ی شناخت یک کشور مناسب برای مهاجرت بررسی نرخ بیکاری کشور هاست.

اگر خواستار مهاجرت به کشور زیبای اتریش هستید لطفا با ما همراه باشید تا بهترین و مناسب ترین روش مهاجرت را به کمک اطلاعاتی که شرکت آنکاتور در اختیار شما قرار می دهد انتخاب نمایید.

روش های اخذ ویزای کشور اتریش:

 -اخذ ویزای کاری اتریش:

ویزای کاری کشور اتریش در دو حالت قابل بررسی است:

1-اگر شما خواهان جستجوی کار در کشور اتریش باشید (job seeker)

در این روش شما باید از 100 امتیاز در نظر گرفته شده برای متقاضیان،70 امتیاز را کسب نمایید (جدول اول).در صورت موافقت و تایید اداره کار اتریش شما می توانید کارت سفید قرمز سفید اتریش را که مخصوص اقامت کاری در اتریش است کسب نمایید.اعتبار این نوع ویزا 6 ماه است؛یعنی در این فرصت 6 ماهه که در اختیار شما قرار میگیرد،شما می بایست کار مورد نظر و مرتبط با مدرک تحصیلی خود را بیابید.

جدول 1 را مطالعه کنید:

 عنوان   امتیاز
شرایط و مهارت ویژه حداکثر امتیاز:40
فارغ التحصیل از دانشگاه در مقطع کارشناسی 20
داشتن مدرک کارشناسی در رشته های:ریاضیات،علوم پایه،رایانه،تکنولوژی30
داشتن مدرک دکترا در رشته های فوق 40
در رشته های مدیریتی ارشد و با دارا بودن بورس اوراق بهادار و یا شرکتی که مورد تایید اداره بازرگانی اتریش باشد،حقوق زیر را دریافت کرده باشد.
از 50000 یورو تا 60000 یورو 20
از 60000 یورو تا 70000 یورو25
بیشتر از 70000 یورو30
فعالیت های پژوهشی و ثبت اختراع20
جوایز علمی شناخته شده20

جدول۲:

مطالب مفيد  هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با سایر کشورها چگونه است ؟
تجربه کاریحداکثر امتیاز:20
هر یک سال تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی2
تجربه 6 ماه کار در اتریش10
مهارت زبانحداکثر امتیاز:10
مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح A15
مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی در سطح A210
حداکثر امتیاز:20سن
تا 35 سالگی20
تا 40 سالگی15
تا 45 سالگی10
تحصیل در اتریشحداکثر امتیاز:10
فوق دیپلم در اتریش5
کارشناسی یا کارشناسی ارشد در اتریش10
حداکثر امتیاز مجاز100
حداقل امتیاز مورد نیاز70

2-روش دوم این است که شما پیشنهاد کاری یا جاب آفر داشته باشید.

یعنی شما با توجه به مهارت ها و تخصصی که دارید باید از یک کارفرمای اتریشی پیشنهاد شغلی دریافت کرده باشید.شما نیازمند مدرک تحصیلی حداقل لیسانس و کسب امتیاز تعیین شده توسط اداره کار و مهاجرت می باشید.به این صورت که اگر شما 60 امتیاز(یعنی از حداقل امتیاز بالاتر) کسب نمایید،دیگر نیاز نیست که کارفرما برای جذب نیروی کاری آگهی منتشر کند ولی در غیر این صورت کارفرمای اتریشی موظف است برای شغل مورد نظر سه ماه در اتریش و سپس سه ماه در اتحادیه اروپا آگهی منتشر نماید و اگر نیروی کار مورد نظر از این کشورها پیدا نشد برای جذب شما اقدام نماید.

جدول 2 را مطالعه کنید:

امتیازهامعیارهای واجد شرایط بودن برای مشاغل مورد نیاز
حداکثر امتیاز:30شرایط لازم
20تحصیلات فنی و حرفه ای در زمینه شغل های کم درآمد
25واجد شرایط پذیرش در دانشگاه
30تکمیل برنامه مطالعاتی 3 ساله در موسسات عالی
حداکثر امتیاز:20تجربه کاری در زمینه شغل کم درآمد
2به ازای هر سال
4کار در اتریش به ازای هر سال
  حداکثر امتیاز:15  مهارت زبان آلمانی
5آلمانی در سطح A1
10آلمانی در سطح A2
15آلمانی در سطح B2
حداکثر امتیاز:10مهارت زبان انگلیسی
،5انگلیسی در سطح A2
10انگلیسی در سطح B1
حداکثر امتیاز:15سن
15تا 30 سال
10تا 40 سال
90حد اکثر امتیاز مجاز
55حداقل امتیاز مورد نیاز

شما با این دو روش می توانید کارت قرمز سفید قرمز را دریافت کرده و پس از 5 سال درخواست اقامت دائم کرده و پاسپورت اتریش دریافت نمایید.

اخذ ویزای کشور اتریش از طریق تحصیل:

دانشگاه های اتریش به دو گونه ی دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و تحصیل به دو زبان آلمانی و انگلیسی ممکن است.بدیهی است دانشگاه های خصوصی شهریه بالاتری نسبت به دانشگاه های دولتی دارند و دانشگاه های دولتی نیز تقریبا رایگان بوده و شهریه کمی دارند.در دانشگاه های رایگان اتریش اکثر رشته ها به زبان آلمانی تدریس می شوند و نیازمند ارائه مدرک زبان آلمانیA2  هستید.ولی رشته هایی نیز وجود دارد که کاملا به زبان انگلیسی است.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی(3 الی 4 سال):
مطالب مفيد  مهاجرت به کشور فرانسه

برای تحصیل در این مقطع شما ملزم به ارائه مدرک دیپلم خود هستید و مدت زمان تحصیل شما حدود 3 الی 4 سال به طول می انجامد.برای تحصیل در دانشگاه ها شما نیاز به مدرک ایلتس 6 و مدرک زبان آلمانی B2 می باشید و باید هزینه ای حدود 7 هزار الی 15 هزار یورو را برای شهریه سالانه در نظر بگیرید.متقاضیان هم چنین اجازه کار به صورت حداکثر 15 ساعت در هفته را دارند.

 • تحصیل در مقطع ارشد(1 الی 2 سال):

برای تحصیل در این مقطع شما ملزم به ارائه مدرک لیسانس و مدرک زبان مورد نیاز دانشگاه می باشید که نمره مدرک زبان این مقطع آیلتس 6.5 می باشد. البته ابتدای امر شما می بایست از یکی از دانشگاه های اتریش پذیرش دریافت نمایید و هزینه ای حدود 10 هزار الی 15 هزار یورو را برای شهریه سالانه در نظر بگیرید.متقاضیان هم چنین اجازه کار به صورت حداکثر 20 ساعت در هفته را دارند.

 • تحصیل در مقطع دکتری :

برای اخذ ویزای تحصیلی کشور اتریش در مقطع دکتری شما می بایست از یک استاد راهنما یا سوپروایزر تاییدیه داشته باشید که این امر نیازمند ارائه مواردی مانند مقالات معتبر ISI و هم چنین آیلتس 7 می باشد.شما برای تحصیل در این مقطع می توانید درخواست کمک هزینه تحصیلی کرده و تحصیل رایگان داشته باشید.متقاضیان تحصیل در این مقطع می توانند 40 ساعت در هفته (تمام وقت)مشغول به کار شوند.

شایان ذکر است دانشجویان می توانند درخواست ویزای همراه داده و خانواده خود را به همراه خود بیاورند.زمانی که همراه شما وارد کشور اتریش می شود اجازه کار و تحصیل برایشان وجود دارد و کودکان زیر 18 سال می توانند از تحصیل رایگان بهره مند شوند  به گونه ای که کشور اتریش به فرزندان شما در حین تحصیل حدود 350 یورو تا 400 یورو حقوق خواهد داد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور اتریش:

 • پاسپورت معتبر و مدارک شناسایی
 • عکس استاندارد
 • فرم درخواست ویزای دانشجویی اتریش
 • نامه تمکن مالی(به اندازه یک سال شهریه دانشگاه و هزینه زندگی)
 • نامه SOP یا انگیزه نامه تحصیل در اتریش
 • نامه پذیرش از دانشگاه مقصد
مطالب مفيد  اقامت کانادا با سیستم اکسپرس اینتری EXPRESS ENTRY کانادا ۲۰۲۲

-بعد از اتمام تحصیل، شما یک سال فرصت اقامت دارید تا کار مربوط و مورد نظرتان را بیابید و اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل و کارت سفید قرمز سفید اخذ نمایید و پس از 5 سال کار و پرداخت مالیات می توانیداقامت دائم و پاسپورت اتریش دریافت نمایید.

ویزای هنرمندان:

اگر شما هنرمند هستید و تمایل به ادامه فعالیت هنری خود در کشور اتریش دارید،می توانید به همراه خانواده به کشور اتریش آمده و زندگی زیبایی را تجربه نمایید.شما باید بتوانید ثابت کنید که فعالیت هنری دارید و از این راه امرار معاش می نمایید.به عنوان مثال :ثابت کنید که کار هنری انجام داده اید،نقاشی کشیده و فیلم بازی کرده اید و از این راه درآمد داشته اید.هم چنین فرد باید 2 تا 3 هزار یورو درآمد داشته باشد زیرا دولت کمکی پس از ورود به شما نخواهد کرد.شایان ذکر است در این روش،نه تنها به خود فرد بلکه به خانواده او نیز اقامت داده خواهد شد و پس از 5 سال می توان اقامت دائم گرفت.(ویزای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد و پدر و مادر را شامل نمی شود)

مدارک مورد نیاز برای هنرمندان:

 • پاسپورت معتبر و مدارک شناسایی
 • عکس بیومتریک
 • گواهی تمکن مالی
 • اثبات درآمد ماهانه 2 تا 3 هزار یورو تا دو سال اینده
 • ارائه سوابق کاری درخشان،قراردادهای کاری یا سوابق شرکت در گالری های هنری
 • اثبات هنرمند بودن متقاضی از طریق ارائه نمونه آثار خلق یا فروخته شده

اخذ ویزا و اقامت کشور اتریش از طریق سرمایه گذاری:

کشور اتریش به دلیل امنیت نظام اقتصادی بالایی که دارد مقصد بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری است.به چند طریق می توان در این کشور سرمایه گذاری کرد:

-شما می توانید در پروژه هایی مانند هتل ها،بیمارستان ها و… سرمایه گذاری کنید و یا بخشی از سهام شرکت ها را خریداری نمایید.در این روش سرمایه گذاری شما می بایست حداقل 100 هزار یورو سرمایه گذاری نمایید.

-اگر شما یک ایده ی بسیار خلاقانه و مبتکرانه جهت انجام شغلی نو و یا در جهت بهبود یک شغل در کشور اتریش دارید می توانید با ثبت شرکت استارتاپی اقدام به اخذ اقامت اتریش نمایید.

برای انجام این کار شما نیازمند سرمایه ای حداقل به میزان 50 هزار یورو هستید.

اقامت در اتریش از طریق تمکن مالی یا خود حمایتی Self investment

در این گونه سرمایه گذاری شخص متقاضی هیچ سرمایه ای را از دست نخواهد داد و هیچ گونه هزینه ای نخواهد کردو فقط باید به دولت اتریش ثابت شود که شخص این مقدار پشتوانه مالی را داراست.

برای اثبات این امر شخص اصلی باید 20 تا 30 هزار یورو در بانک کشور مبدا داشته باشد و به ازای هریک از اعضای خانواده 20 هزار یورو و برای کودکان 10 هزار یورو نیز داشته باشد.علاوه بر این باید ثابت شود که شخص دارای درآمد ماهانه 2 تا 3 هزار یورو نیز می باشد.این مبلغ فقط در حساب شخص اصلی قرار می گیرد و نیازی بهشایان ذکر است سند ملک،فیش حقوقی و یا دارا بودن سهام نیز تاثیر مثبت در اخذ اینگونه اقامت دارد.در این گونه اقامت ابتدا شخص اقامت یک ساله دریافت می کند و این اقامت برای سال دوم نیز به مدت یک سال تمدید می شود و پس از سال دوم،شخص اقامت سه ساله اتریش را دریافت کرده و پس از آن شخص بعد از 5 سال اقامت،می تواند درخواست اقامت دائم کشور اتریش را نماید.(اخذ پاسپورت اتریش بعد از 6 سال) روش دیگر این است که متقاضی اصلی باید حداقل 400 هزار یورو در یک بانک محلی سپرده گذاری کند.

مدارک مورد نیاز اقامت در اتریش از طریق تمکن مالی یا خود حمایتی

 • پاسپورت معتبر(دارای حداقل دو سال اعتبار)شخص و خانواده
 • مدارک شناسایی شخص و خانواده
 • عکس بیومتریک
 • بیمه و سوابق بیمه
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک تحصیلی همه افراد خانواده
 • نامه تمکن مالی از بانک و اسناد املاک و سهام های موجود

*پیشنهاد شرکت آنکاتور به شما همیشه انتخاب راه های قانونی کم ریسک می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *