اقامت ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشورهای محبوب برای گردشگران و کسانی است که علاقه مند به خرید از فروشگاه های معتبر این کشور هستند. اما چرا اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان جذاب است؟ نزدیکی ترکیه به ایران با توجه به محبوبیت هایی که دارد، شباهت فرهنگی، نزدیکی شرایط آب و هوایی و… این کشور را به یک مقصد محبوب برای ایرانیانی که علاقه مند به مهاجرت هستند تبدیل کرده است. همچنین وجود دانشگاه هایی در این کشور که برنامه و آموزش های دانشگاه های بین المللی را به متقاضیان ارائه می دهند، عاملی دیگر است که در چند سال اخیر به محبوبیت ترکیه برای دریافت اقامت، افزوده است

معرفی انواع اجازه اقامت در ترکیه

مانند هر کشور دیگری مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور نیز از راه‌های مختلف و به دو روش اقامت کوتاه مدت و اقامت بلند مدت انجام می‌شود؛ که هر کدام از این دو روش به شیوه‌های مختلفی به شما اجازه اقامت در کشور ترکیه را می‌دهند.

انواع اقامت کوتاه مدت در ترکیه

اقامت کوتاه مدت ترکیه معمولا اقامتی یکساله است که به منظور فعالیت های مختلفی چون کار، تحصیل و مقاصد توریستی صادر می شود. یکی از دلایل عمده ای که افراد مبادرت به دریافت اقامت کوتاه مدت می نمایند، به این علت است که افراد بعد از چند سال تمدید اقامت کوتاه مدت قادر خواهند بود که اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند. انواع روش هایی که با آن می توان اقامت کوتاه مدت ترکیه را دریافت کرد به این شرح است:

  1. اقامت به منظور تحقیقات علمی
  2. راه اندازی کسب و کار و برقراری ارتباطات تجاری (اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری)
  3. اقامت توریستی یا اقامت ترکیه با اجاره ملک (به منظور مقاصد گردشگری)
  4. حضور در برنامه ها و کارگاه های آموزشی شرکت های محلی ترکیه
  5. اقامت تحصیلی یا شرکت در برنامه های بین المللی که مراکز آموزشی ترکیه برگزار می کنند
  6. اخذ اقامت به منظور استفاده از برنامه های درمانی (بشر دوستانه)
  7. اقامت از طریق یادگیری زبان ترکی
  8. شرکت در برنامه های آموزشی، تحقیق، کارآموزی یا دوره های تخصصی از طریق سازمان‌های عمومی
  9. اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان
  10. اقامت ترکیه با خرید خانه (مالکیت اموال غیرمنقول)
  11. گرفتن اقامت ترکیه از طریق ازدواج

مدارک مورد نیاز برای دریافت اجازه اقامت کوتاه مدت ترکیه (کیملیک یکساله)

  1. اجاره نامه از ترکیه (kıralık sözleşme) با تایید ثبت اسناد (Nöter)
  2. فرم آنلاین اداره مهاجرت ترکیه (göç idaresi)
  3. اصل و کپی صفحات گذرنامه
  4. چهار قطعه عکس احراز هویت
  5. اطلاعات کافی در مورد برنامه و دلایل اقامت در ترکیه
  6. ارائه بیمه درمانی معتبر (افراد بالای ۶۵ سال و زیر ۱۸ سال معاف هستند)

قانون جدید اقامت ترکیه سال 2024

به گزارش خبرگزاری آناتولی قوانین اخذ اقامت توریستی ترکیه و تمدید آن در سال 2024 تغییر کرده است. بنابه سیاست جدید کشور ترکیه به دلیل کم کردن حجم خارجیان مقیم ترکیه آن دسته از خارجیانی که اقامت توریستی کوتاه مدت (از طریق اجاره) دارند دیگر تمید نمی کند. پیشنهاد کارشناسان ما برای آندسته از متقاضیان که میخواهند اقامت ترکیه را داشته باشند میتوانند از سه روش زیر اقامت در ترکیه را داشته باشند:

روش های پیشنهادی برای دریافت اقامت ترکیه:

1-اقامت از طریق خرید خانه (قوانین جدید خرید خانه برای دریافت اقامت ترکیه)

2-اقامت از طریق تحصیل در ترکیه

3-اقامت از طریق کار یا همان چالیشما ایزنی

هر یک از این روش ها برحسب شرایط متقاضی میتواند روش سهل و بهتر باشد. اگر شرایط مالی برای خرید خانه دشته باشید اقامت از طریق خانه میتواند روش مناسبی باشد و یا اگر به فکر کار و بیزینس در کشور ترکیه باشید چالیشما ایزنی از طریق ثبت شرکت ارجحتر می باشدو بنابراین بر حسب شرایط و مدارک متقاضی روش  مناسب برای اقامت وجود دارد که پیشنهاد ما قبل از اقدام با درخواست افقامت سعی کنین با کارشناسان مجرب در این زمینه مشاوره یا همکاری داشته باشید. شرکت ما در این زمینه میتواند کمکتان بکند.

 

به گزارش این خبرگزاری مطابق با بند e، ماده یک قانون 6458/31 اتباع خارجی و حفاظت بین‌المللی، از یکم ژانویه سال 2020 اتباع خارجی می‌توانند اقامت توریستی این کشور را به مدت یک ساله دریافت کنند. این قانون شامل تمامی اتباع خارجی متقاضی برای اخذ اقامت توریستی ترکیه به جز شهروندان کشورهای عضو سازمان همکاری توسعه اقتصادی، اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین، می‌شود.

بر اساس این طرح جدید افرادی که خواستار تمدید اقامت موقت خود با عنوان اقامت توریستی یا گردشگری هستند می‌توانند پس از حداقل یک سال از پایان مهلت اقامت توریستی خود، مجدداً برای دریافت این اقامت به این کشور مراجعه کنند.

اگر شما پیش از تاریخ یکم ماه ژانویه 2020 جهت دریافت این اقامت اقدام کرده باشید، بر اساس گفته مسئولین اداره مهاجرت ترکیه، درخواست شما نیز مانند دیگران مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

مطابق با این قانون شهروندان جهان به جز شهروندان کشورهای جزو اتحادیه اروپا، جمهوری خلق چین و کشورهای عضو در سازمان همکاری توسعه اقتصادی می‌توانند پس از پایان مهلت اقامت موقت توریستی خود را، طبق مقررات موجود به ترکیه سفر کنند.

اتباع خارجی از جمله ایرانیان پس از پایان مهلت اقامت توریستی می‌توانند از هر 180 روز در سال 90 روز را در این کشور سپری کنند.

البته افرادی که با اقامت توریستی به این کشور مهاجرت کرده‌اند می توانند مهاجرت خود را به تحصیلی و یا کاری تغییر بدهند و یا با مالکیت اموال اقامت دائم بگیرند.

ترکیه سال‌هاست که یکی از مقاصد پرطرفدار شهروندان ایرانی برای کار، زندگی و تفریح بوده، در نه ماهه اول سال ۲۰۱۹ حدود ۶۷۸ هزار ایرانی به این کشور مسافرت کرده‌اند.

بعضی از شهروندان ایرانی دائما بین کشور خود و ترکیه عمدتا برای مقاصد تجاری در رفت و آمدند.

سال گذشته دولت ترکیه بعضی از قوانین مهاجرتی را تغییر داد که در پی آن شرایط کسب شهروندی این کشور برای اتباع خارجی آسان‌تر شد، این تصمیم در پی سقوط ارزش لیر و با هدف جذب سرمایه‌ گذاری خارجی صورت گرفت.

پیش از تغییر این قوانین متقاضیان کسب شهروندی ترکیه باید خانه‌هایی به ارزش حداقل یک میلیون دلار می‌خریدند که بر اساس قوانین جدید این رقم به یک چهارم یعنی 400.000 دلار کاهش پیدا کرد.

کسب شهروندی کشور همسایه با سرمایه‌ای کمتر از قبل و همچنین امکان سرمایه‌گذاری ارزی از طریق خرید ملک دو عامل مهمی بودند که عده‌ای از شهروندان ایرانی خرید خانه در ترکیه را به کشور خودشان ترجیح دادند و خرید ملک در این کشور همسایه توسط ایرانی‌ها افزایش یافت.

مرکز آمار ترکیه اخیرا در گزارشی اعلام کرده در ۹ ماه اول سال 2023 (ژانویه تا سپتامبر) در مجموع افراد غیرترک بالای ۳۲ هزار خانه در ترکیه خریده‌اند که سهم ایرانی‌ها از این میان بیش از ۳.۶۰۰ خانه بوده است.

شرایط اقامت بلند مدت یا دائم در ترکیه

برای دریافت اقامت بلند مدت و شهروندی ترکیه، باید بتوانید شرایطی که با آن اقامت موقت (یکساله) ترکیه را دریافت کرده‌اید، حفظ کنید و بعد از هر سال جهت تمدید مجوز اقامت‌تان اقدام کنید.

شما تنها می توانید از طریق اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک و اقامت از طریق ازدواج که در اقامت کوتاه مدت ذکر شد، اقامت بلند مدت ترکیه را دریافت کنید.

اما نکته قابل توجه در مورد اقامت بلند مدت ترکیه این است که این اقامت هیچگاه در یک مرحله صادر نمی شود. اقامت دائم معمولا بعد از گذشت حداقل ۳ سال و بعد از آنکه تمدیدهای سالانه انجام شد یا حداکثر بعد از ۵ سال، باز هم بعد از تمدیدهای سالانه اقامت موقت ترکیه، قابل دریافت خواهد بود. در مجموع اتباع خارجی باید به مدت ۵ سال (بدون وقفه) در ترکیه زندگی کنند.

معیارهای اصلی جهت دریافت اقامت بلند مدت ترکیه چیست؟

  1. اقامت در ترکیه حداقل به مدت ۸ سال (یا ۵ سال یه صورت متوالی)
  2. عدم داشتن سوء پیشینه در سه سال گذشته
  3. عدم دریافت کمک اجتماعی در سه سال گذشته
  4. داشتن درآمد کافی و پایدار و توانایی اداره خود و خانواده
  5. فرد تحت پوشش یک بیمه معتبر پزشکی باشد (برای متقاضیان زیر ۶۵ سال و بالای ۱۸ سال)
  6. عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند به قوانین و نظم عمومی

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت بلند مدت ترکیه (اقامت دائم)

اگر شما ۵ سال بدون وقفه در کشور ترکیه اقامت داشته باشید، می‌توانید جهت دریافت اقامت بلند مدت (دائم) ترکیه اقدام کنید. همچنین شهروندان خارجی که حداقل ۸ سال در ترکیه اقامت داشته باشند ولی در این مدت چندین بار از کشور خارج شده اند، می توانند اقامت بلند مدت ترکیه را دریافت کنند.

بدین منظور نیاز به ارائه مدارک مشخصی دارید که در زیر به آنها اشاره می‌شود:

  1. فرم رسمی درخواست مجوز اقامت
  2. اصل و کپی گذرنامه یا سند سفر
  3. ارائه سند اقامت قبلی
  4. چهار قطعه عکس
  5. سندی که گزارشی از عدم دریافت کمک‌های اجتماعی از موسسات و سازمان‌های دولتی در ۳ سال گذشته، ارائه بدهد.
  6. داشتن منابع کافی و پایدار برای ادامه اقامت
  7. گزارش پلیس محلی
  8. بیمه درمانی معتبر

توجه داشته باشید، ممکن است اسناد و اطلاعات اضافی توسط دولت درخواست شود.

برای مشاوره در امر اقامات ترکیه با ما تماس بگیرید

مزایا و محد.دیت های اقامت ترکیه

مزایای دریافت اقامت ترکیه

  • امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت کشور ترکیه
  • هزینه‌های زندگی در ترکیه تقریبا مناسب است.
  • حقوق و دستمزدها در ترکیه به نحوی است که یک فرد بتواند یک زندگی معمولی و مناسب را برای خود فراهم کند.
  • افتتاح حساب بین‌المللی
  • تجارت آزاد

مزایای اقامت بلند مدت ترکیه:

  1. دریافت وام، تسهیلات و خرید وسایل نقلیه با کمترین بهره
  2. شرایط آسانتر برای اخذ ویزا از کشورهای اروپایی و آمریکا
  3. معافیت از پرداخت عوارض گمرکی هنگام وارد کردن وسایل نقلیه

محدودیت ها و مشکلات اقامت ترکیه چیست؟

قطعا مهاجرت و اقامت در یک کشور جدید همواره مشکلات خود را دارد. اما نوع بشر ثابت کرده است که همیشه بعد از مدتی به شرایط جدید عادت می‌کند و می‌تواند بر محدودیت‌ها غلبه کند. حال آنکه بیشتر این معایب ممکن است در معنای واقعی عیب آن مکان نباشند و به علت مهاجرت و نقل به مکان به یک منطقه جدید و تفاوت‌ها و عادات فرهنگی، بعضی رفتارها و وقایع برای ما غریب باشند و جزو مشکلات محل اقامت جدید، محسوب شوند. و طبیعتا مقداری زمان نیاز خواهید داشت تا به شرایط جدید عادت کنید.

  • اختلافات فرهنگی و عادات و شیوه‌های زندگی
  • نیاز به یادگیری زبان ترکی
  • ملزم بودن به گذراندن دوره نظام وظیفه اجباری (برای افرادی که اقامت بلند مدت ترکیه را دارند).
  • بالا بودن هزینه‌های درمانی

آدرس شرکت آنکاتور و شماره تماس…

نشانی:

Kızılay, Meşrutiyet Cd. No:5
D:11, 06420 Cankaya/Ankara

ساعت کار:
دوشنبه تا شنبه هر هفته از 10:00 صبح تا 17:00

تلفن:
4224 780 535 (90+)

www.anktour.com