ویزا اکسپرس اینتری کانادا

ویزای اکسپرس انتری کانادا از سال ابتدای سال 2015 آغاز شده است و یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به کانادا است. قبل از تصویب مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری، متقاضیان باید از روش های دیگر مثل نیروی متخصص فدرال اقدام می کردند که در آن ابهامات زیادی وجود داشت و لازم بود تا زمانی طولانی صبر کنند تا نتیجه بگیرند. اما، مهاجرت کانادا اکسپرس اینتری، همان‌طور که از نامش پیداست، سریعترین روش ممکن برای اخذ اقامت دائم کانادا است. شما می توانید با صرف کمترین هزینه و زمان و با استفاده از یکی از انواع روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس انتری، اقامت دائم کانادا را دریافت کنید.

روش های اکسپرس اینتری کانادا express entry

اکسپرس اینتری کانادا express entry مخصوص کسانی است که قصد دارند از طریق تخصص و مهارت شغلی خود به کانادا مهاجرت کنند و هدف آنها کار کردن در کانادا است.

 1. برنامه فدرال اسکیل ورکر (Federal Skilled Worker Program)
 2. برنامه فدرال اسکیل ترید (Federal Skilled Trade Program)
 3. برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experienced Class)
 4. برنامه های استانی (Provincial Nominee Program)

مراحل لازم برای دریافت ویزای کانادا در سیستم اکسپرس اینتری

در مرحله اول، بایستی فرم های اولیه را سایت اداره مهاجرت کانادا پر نمایید. این فرم‌ها نشان دهنده علاقه مندی شما به استفاده از این سیستم است که در آن‌ها اطلاعات شخصی شما شامل، سن، مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسه، مدارک تحصیلی و سوابق کاری شما بایستی بصورت آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت کانادا وارد شوند. به این مرحله Expression of interest گفته می شود. هرکدام از مواردی که اشاره شد، امتیاز مخصوص به خود را دارند و در مجموع امتیاز کل شما را رقم می زنند. بدیهی است که این امتیازها با توجه به شرایط هر فرد، متفاوت است؛ اما، برای استفاده از این روش مهاجرتی، حداقل‌هایی هم وجود دارد! یعنی امتیاز شما برای ورود به این سیستم بایستی، به کف امتیاز لازم برای ورود به این برنامه برسد.

مطالب مفيد  ویزای اسپانسر شیپ کانادا 2023

در مرحله دوم زمان لازم برای بررسی پرونده شما، بعد از سابمیت نهایی مدارکتان ، حداقل 6 ماه زمان لازم است تا نتیجه ویزای اقامتی PR Card به شما اعلام شود. اما اگر بعد از گذشت 12 ماه نتیجه ای اعلام نشد، به این معنی است که امتیاز شما در رقابت با سایر متقاضیان، کافی نبوده و بایستی مجددا برای خود پروفایل بسازید.

هزینه های دولتی برای اخذ ویزای اکسپرس اینتری کانادا

 1. مبلغ 825 دلار کانادا به اداره مهاجرت کانادا
 2. مبلغ 500 دلار کانادا جهت صدور ویزای اقامت دائم

مدارک مورد نیاز برای ویزای اکسپرس انتری کانادا

 • مدارک شناسایی
 • مدرک تحصیلی
 • مدارک شغلی
 • مدرک زبان
 • مدارک مالی
 • مدارک معاینات پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه

مراحل اخذ ویزای اکسپرس انتری کانادا

 • ساخت حساب کاربری
 • وارد کردن اطلاعات اولیه
 • دریافت دعوتنامه
 • تکمیل اطلاعات و بارگذاری مدارک و ارسال درخواست دائم در طول 60 روز
 • بررسی مدارک و شرایط پرونده توسط اداره فدرال
 • دریافت اقامت دائم

معایب روش اکسپرس انتری کانادا

در این برنامه سابقه کار در کانادا امتیاز بالایی دارد و اغلب متقاضیان ایرانی تجربه کار کانادایی ندارند. بنابراین لازم است متقاضی نمره زبان بالا و مدرک تحصیلی دانشگاهی داشته باشد تا کمبود امتیاز جبران شود.

این روش برای افرادی که اخذ مدرک زبان برای انها دشوار است مناسب نیست. این افراد بهتر است از روش هایی مثل  برنامه های استارتاپ یا سرمایه گذاری کبک استفاده کنند. البته توجه داشته باشید که این روش ها گرانتر هستند.

برنامه‌های مهاجرتی اکسپرس انتری

1. اسکیل ورکر یا نیروی کار متخصص فدرال (FSWC)

کارگران و نیروهای متخصصی که حرفه و شغل آن‌ها در گروه‎‌های شغلی 0، A و B لیست ناک NOC کانادا است، می‌توانند با برنامه اسکیل ورکر و از طریق اکسپرس انتری اقامت دائم بگیرند.

مطالب مفيد  شرایط کسب اجازه تحصیل کانادا ۲۰۲۳ (Study Permit)

مهم‌ترین شرایط Express Entry کانادا برای برنامه اسکیل ورکر این موارد است:

حداقل 1 سال سابقه کار مداوم تمام‌وقت یا معادل نیمه‌وقت آن در مشاغل سطح A, B یا 0

اثبات دانش زبان با اخذ نمره CLB 7 و بالاتر در تمامی مهارت‌های زبان انگلیسی یا فرانسه (مدرک زبان مورد تایید کانادا شامل: آیلتس IELTS، سلپیپ CELPIP، تف TEF)

تحصیلات معادل دیپلم دبیرستان کانادا یا بالاتر.

تمکن مالی (در صورتی که اجازه کار یا پیشنهاد کار رسمی در کانادا نداشته باشید)

2. اسکیل ترید یا نیروی متخصص فنی فدرال (FSTP)

برنامه اسکیل ترید با هدف جبران کمبود نیروهای فنی و متخصص در برخی استان‌های کانادا راه‌اندازی شد. برای مهاجرت اکسپرس اینتری کانادا از طریق این برنامه، شغل متقاضی باید در گروه B طبقه‌بندی مشاغل کانادا باشد.

حداقل 2 سال سابقه کار مداوم تمام‌وقت یا معادل نیمه‌وقت آن در مشاغل سطح B در 5 سال گذشته

کسب حداقل نمره CLB 4 و CLB 5 در زبان انگلیسی یا فرانسه (CLB 5 در مهارت‌های لیسنینگ و اسپیکینگ و CLB 4 در مهارت‌های رایتینگ و ریدینگ)

تمکن مالی (در صورتی که اجازه کار یا پیشنهاد کار رسمی در کانادا نداشته باشید).

3. تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)

افرادی که حداقل 1 سال در کانادا کار کرده‌اند، می‌توانند از طریق برنامه تجربه کاری کانادایی اقامت دائم این کشور را اخذ کنند. حدقل شرایط اکسپرس اینتری کانادا برای برنامه تجربه کار کانادایی از این قرار است:

حداقل 1 سال سابقه کار تمام وقت یا معادل نیمه‌وقت آن در 3 سال گذشته در مشاغل سطح 0, A, یا B

داشتن حداقل نمره زبان CLB 5 برای مشاغل گروه B و CLB 7 برای مشاغل گروه A و 0.

مطالب مفيد  مراحل اخذ ویزای شینگن

تحصیلات معادل دیپلم دبیرستان کانادا یا بالاتر.

4. مهاجرت استانی کانادا PNP

استان‌های کانادا با توجه به نیازهای خود به نیروی کار، دانشجو، متخصص و … می‌توانند از مهاجران پذیرش کنند.

در صورتی که به کار و زندگی در یکی از استان‌های کانادا (به‌غیر از کبک Quebec) علاقه‌مندید، می‌توانید با استفاده از برنامه های استانی کانادا (Provincial Nominee Program) اقامت کانادا را بگیرید.

با استفاده از این برنامه می‌توانید به استان مد نظر خود مهاجرت کرده و اقامت دائم کانادا را اخذ کنید.

برای مهاجرت استانی به کانادا از طریق اکسپرس اینتری، باید مستقیماً از طریق استان مد نظر درخواست داده یا در ساخت پروفایل اکسپرس انتری، علاقه‌مندی خود را به استان مد نظر نشان دهی