ویزای بشردوستانه کانادا (H&C)

ارسال شده در: اخبار | 0

درخواست های H&C راهی است که اتباع خارجی می توانند از آن برای دریافت اقامت دائم در کانادا استفاده کنند، در صورتی که واجد شرایط سایر کلاس های مهاجرت نباشند. این درخواست ها، در اصل، درخواست معافیت از قوانین و مقررات تعیین شده مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) هستند.

قوانین مهاجرت کانادا بیان می کند که اتباع خارجی که برای اقامت دائم در کانادا اقدام می کنند باید از خارج از کشور این کار را انجام دهند. با این حال، اتباع خارجی که بدون وضعیت مشخصی در کانادا زندگی می کنند، می توانند درخواست خود را در زمانی که در کانادا هستند برای بررسی به برنامه بشر دوستانه H&C ارسال کنند. وضعیت آنها با در نظر گرفتن عوامل مختلفی به عنوان یک مورد فردی در نظر گرفته می شود.

قانون بشردوستانه چه زمانی اعمال می شود؟

افرادی که در کانادا (و گاهی اوقات افراد مقیم خارج از کانادا) که هیچ یک از معیارهای دریافت ویزای کانادا را ندارند، می توانند برای اقامت دائم کانادا اقدام کنند. این گزینه بر اساس دلایل بشردوستانه و دلسوزانه ارائه می شود. نمونه هایی از دسته هایی که ممکن است برای این پرونده مناسب باشند عبارتند از:

 • افرادی که ممکن است برای مدت طولانی در کانادا زندگی کرده باشند و درجه قابل توجهی از استقرار در کانادا به دست آورده باشند.
 • افرادی که ممکن است مشکل جنایی داشته باشند که باعث می شود نتوانند در کانادا پذیرش شوند.
 • افرادی که ممکن است مشکل پزشکی داشته باشند و نتوانند در کانادا پذیرش شوند.
 • افرادی که عملاً عضوی از یک خانواده در کانادا هستند، اما وضعیت قانونی را ندارند (عضو واقعی خانواده).

چه کسانی واجد شرایط برنامه بشردوستانه کانادا هستند؟

اتباع خارجی که در کانادا زندگی می کنند و فاقد وضعیت مهاجرتی معتبر هستند، می توانند درخواست خود را بر اساس دلایل بشردوستانه ارائه دهند. به عنوان مثال می توان به افرادی اشاره کرد که:

 • از مدت زمان مجاز ویزای آنها بدون تعیین وضعیت خود در کشور بیشتر مانده اند.
 • از برنامه کلاس خانواده کنار گذاشته شدند زیرا حامی مالی آنها وجود آنها را اعلام نکرده یا وضعیت آنها را معاینه نکرد.
 • در یک سال اخیر ادعای پناهندگی رد شده داشته باشند.
مطالب مفيد  نحوه دریافت دعوت نامه از کانادا

با این حال، برخی محدودیت ها وجود دارد. دسته های زیر از افراد نمی توانند به دلایل بشردوستانه H&C درخواست دهند:

 • افرادی که درخواست پناهندگی داده اند. برای درخواست برنامه بشردوستانه H&C، متقاضیان باید قبل از جلسه استماع سازمان IRCC درخواست پناهندگی خود را پس بگیرند.
 • افرادی که در 12 ماه گذشته از سازمان اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) تصمیم منفی دریافت کرده اند. (ادعای پناهندگی رد شده به عنوان یک تصمیم منفی به حساب می‌آید.) با این حال، محرومیت یک ساله برای متقاضیانی که فرزندان کمتر از 18 سال دارند اعمال نمی‌شود که اگر متقاضی از کانادا خارج شود، تحت تأثیر منفی قرار خواهند گرفت. همچنین برای افرادی که مدرکی دال بر یک وضعیت پزشکی که زندگی آنها را تهدید می کند و نمی توانند در کشور مبداشان درمان شوند، اعمال نمی شود.
 • افرادی که در 12 ماه گذشته درخواست پناهندگی را پس گرفتند.
 • افرادی که به عنوان اتباع خارجی تعیین شده شناخته می شوند یا به عنوان “ورود غیرقانونی” به کانادا در نظر گرفته می شوند. چنین افرادی نمی توانند برای یک دوره پنج ساله برای برنامه H&C درخواست دهند.

معافیت ها از برخی قوانین و مقررات بر اساس برنامه بشردوستانه H&C استثنایی هستند. سازمان اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) تنها زمانی معافیت از برخی مقررات به آنها اعطا می کند که شواهد ارائه شده به اندازه کافی قانع کننده باشد که افسر بررسی کننده معتقد باشد در صورت رد درخواست، آسیب ناعادلانه ای در پی خواهد داشت.

تمدید اقامت در کانادا

ارائه درخواست برنامه بشردوستانه H&C مانع از نیاز متقاضی به حفظ وضعیت قانونی خود در کانادا نمی شود. برخلاف ادعاهای پناهندگی، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) می تواند برای متقاضیانی که درخواست برنامه بشردوستانه H&C در حال بررسی است، حکم حذف صادر کند. بنابراین، متقاضیان باید اطمینان حاصل کنند که مجوزهای کار، مجوزهای تحصیلی یا ویزای بازدیدکننده (توریستی) آنها برای کل مدت رسیدگی به ادعای برنامه بشردوستانه H&C آنها معتبر است.

مطالب مفيد  مهاجرت به نروژ

اتباع خارجی برای تمدید اقامت خود در کانادا باید:

 • قبل از انقضای مجوز اقامت یا ویزای فعلی خود برای تمدید اقدام کنید.
 • به رعایت شرایط اقامت فعلی خود ادامه دهند.
 • شرایط وضعیت خود را رعایت کنند (به عنوان مثال، کار نکردن یا تحصیل بدون اجازه).
 • الزامات مربوط به دسته ای که تحت آن درخواست میدهند را برآورده کنند.

رسیدگی به درخواست های تمدید اقامت آنلاین به طور متوسط ​​حدود سه ماه طول می کشد و تکمیل درخواست های کاغذی کمی بیشتر طول می کشد.

در صورت تایید، متقاضیان یک سند وضعیت جدید دریافت خواهند کرد که شامل تاریخ انقضای جدید است. در صورت رد، متقاضیان فقط می توانند تا پایان تاریخ انقضای وضعیت موقت اولیه خود در کانادا بمانند

هنگام بررسی درخواست‌های تحت برنامه ویزای بشر دوستانه H&C، دولت به دنبال افرادی می‌گردد که شرایط بسیار معتبری برای ترک کشور مبدا و گرفتن اقامت دائم در کانادا دارند. اینها می تواند شامل خطراتی برای سلامت جسمی و روحی آنها باشد.

در بیشتر موارد، والدین سالخورده با استفاده از برنامه ویزای بشر دوستانه H&C به دلیل اینکه فرزندان و نوه های آنها به طور دائم در کانادا زندگی میکنند و پیوندهای خانوادگی، مالی و سایر موارد در کشور مبدأ خود ندارند. این برنامه همچنین برای کسانی مناسب است که تحت برنامه پناهندگی از مهاجرت محروم شده اند.

عواملی برای در نظر گرفتن ویزای بشر دوستانه (H&C)

درخواست ها به صورت مورد به مورد ارزیابی می شوند. چندین عامل در فرآیند درخواست در نظر گرفته می شود، از جمله:

 • روابط خانوادگی عمومی درکانادا
 • در صورت عدم پذیرش درخواست چه اتفاقی می تواند برای متقاضی بیفتد
 • شرایط در کشور مبدا متقاضی از جمله  وضعیت نامطلوب کشور
 • ملاحظات سلامتی جسمی و روانی متقاضی از جمله ناتوانی یک کشور در ارائه درمان پزشکی
 • ملاحظات خشونت خانوادگی
 • پیامدهای جدایی از خانواده و دوستان
مطالب مفيد  بیمه و انواع آن

فرآیند تصمیم‌گیری ویزای بشر دوستانه H&C یک روند اختیاری است که بررسی می‌کند که آیا اعطای معافیت ویژه از الزامات قانونی ضروری است یا خیر. این مسئولیت کاملاً بر عهده متقاضی است که در ارسال به طور واضح مشخص کند که در صورت عدم اعطای معافیت درخواستی با چه مشکلاتی مواجه می شود. ارسال بهترین شواهد ممکن برای پشتیبانی از درخواست و توضیح تمام دلایل اقامت در کانادا بسیار مهم است.

ویزای بشردوستانه برای چه مدت اعتبار دارد؟

یک درخواست بشردوستانه که موفقیت آمیز باشد منجر به وضعیت اقامت دائم می شود که متقاضی موظف است حداقل به مدت دو سال در کانادا اقامت داشته باشد (به استثنای برخی موارد).

اگر درخواست شما رد شود چه اتفاقی می افتد؟

اکثر رد درخواست ها در داخل کشور ارائه می شود. سپس متقاضی 15 روز فرصت دارد تا برای درخواست مرخصی و بررسی قضایی از دادگاه فدرال کانادا ثبت نام کند. اگر بررسی به نفع متقاضیان پایان یابد، درخواست برای تعیین مجدد در دفتر صدور ویزا ارسال می شود.

درخواست های بشردوستانه چقدر طول می کشد؟

روند درخواست برای برنامه بشر دوستانه پیچیده و طولانی است. به طور متوسط، درخواست بشردوستانه H&C در داخل کانادا تقریباً دو تا سه سال طول می کشد. در صورت ارسال درخواست های بیشتر، ممکن است بتوانید در زمانی که درخواست شما در حال بررسی است در کشور بمانید.

 

با ما در ارتباط باشید.

4224 780 535 (+90)

www.anktour.com

آدرس:

Kızılay, Meşrutiyet Cd. No:5 D:11, 06420 Cankaya/Ankara