ویزای آلمان برای انجام آموزش های فنی و حرفه‌ای (Ausbildung)

ارسال شده در: اخبار | 0

 اگر در آلمان زندگی نمیکنید برای آنجام آوسبیلدونگ به اجازه اقامت نیاز دارید. این نوع اقامت بنام « اجازه‌ اقامت برای انجام آوسبیلدونگ» (Aufenthaltserlaubnis zum Zweck der Ausbildung) یاد میشود و طبق ماده ۱۷ قانون اقامت صادر میشود. شهروندان کشور های غیر اروپایی میتوانند برای این نوع اقامت درخواست دهند و  بصورت قانونی به آلمان سفر کرده و در این کشور دوره های فنی حرفه‌ی را بگذرانند. این‌جا همه اطلاعات در مورد شرایط و مدارکی که جهت درخواست اقامت آلمان برای آوسبیلدونگ نیاز دارید را برای شما گرد هم آورده ایم.

در صورت نیاز به ویزای آوسبیلدونگ جهت سفر به آلمان، ابتدا باید به یکی از سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های آلمان در کشور خود و یا کشورهای همسایه مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم درخواست ویزای آوسبلدنگ کنید.

لطفا فراموش نکنید که رسیدگی به درخواست ویزای آوسبیلدونگ شما می‌تواند ماه‌ها زمان ببرد.

در بخش ویزای ملی آلمان می‌‌توانید لیست مدارکی را دیافت کنید که شهروندان کشورهای غیراروپایی هنگام درخواست ویزای ملی آلمان به آن مدارک نیاز دارند.

جهت درخواست ویزای آوسبیلدونگ به مدارک زیر که در این‌جا لیست شده نیز ضرورت دارید:

  •  قرارداد برای شروع آوسبیلدونگ (Ausbildungsvertrag) و یا پیشنهاد برای شروع آوسبیلدونگ.
  • مدرک زبان آلمانی؛ حداقل باید مدرک زبان آلمانی در سطح B1 داشته باشید.
  • مدارکی (مقدار پولی) که نشان دهد شما در جریان جستجو به خاطر آوسبیلدونگ از عهده مخارج زندگی‌تان برآمده می‌توانید. اگر خودتان پول کافی ندارید، فرد دیگری هم میتواند تضمین کند که هزینه های (Verpflichtungserklärung) شما را میپردازد. اطلاعات بیشتر در این مورد را در بخش ضمانت پرداخت هزینه برای دریافت ویزای آلمان بخوانید.
مطالب مفيد  ویزا استارت آپ پرتغال

اگر شما بخواهید در یک برنامه آموزش حرفه ای دوگانه (هم کار و هم آموزش)  شرکت کنید، در اصل، اداره فدرال کار آلمان هم باید درخواستی شما را تایید کند. این که این نوع اجازه اقامت  را دریافت می کنید یا خیر، بستگی دارد که در این دوره آموزشی که شما درخواست داده‌اید، چه تعداد متقاضی از کدام کشور ها دارد. اداره فدرال کار آلمان مسئول بررسی اولویت متقاضیان است. سفارت آلمان به اداره کار گزارش میدهد. شما نیاز نیست کاری در این بخش انجام دهید.

بعد از رسیدن به آلمان سه ماه وقت دارید که به اداره خارجیان (آوسلندر بهورده) شهری که در آن زندگی می‌کنید، مراجعه و در آن‌جا درخواست اقامت کنید. جهت درخواست اقامت علاوه بر مدارک بالا، قاعدتا باید مدارک دیگری چون (Polizeiliche Anmeldung) و قرارداد کرایه خانه‌تان را نیز ارائه کنید. اداره خارجیان (آوسلندر بهورده) بعد از بررسی مدارک شما تصمیم می‌گیرد که آیا برای شما اجازه اقامت بدهد یا خیر.
اجازه‌اقامت برای آوسبیلدونگ معمولا برای یک تا ۲ سال صادر میشود و تا ختم آوسبیلدونگ تمدید میشود. در جریان آوسبیلدونگ اجازه دارید ۱۰ ساعت در هفته کار کنید.