مهاجرت به سوئد

ارسال شده در: اخبار | 0

سوئد یا سویدن (به سوئدی: Sverige) با نام رسمی پادشاهی سوئد (به سوئدی: Konungariket Sverige) کشوری در شمال اروپاست که در شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. سوئد از شمال با کشور فنلاند، از جنوب با کشور دانمارک، از شرق با خلیج بوتنی و از غرب با کشور نروژ همسایه است. پایتخت سوئد شهر استکهلم می باشد که بزرگترین شهر سوئد نیز هست. جمعیت سوئد در حدود ۱۰ میلیون نفر بوده و مساحت آن ۹۶۴,۴۴۹ متر مربع است. سوئد پنجمین کشور بزرگ اروپا است اما به دلایل شرایط آب و هوایی، بیشتر جمعیت این کشور در جنوب سوئد سکونت دارند. زبان رسمی مردم سوئدی است و واحد پول این کشور کرون سوئدی است. مردم سوئد از کیفیت زندگی و سطح رفاه و امنیت بسیار خوبی برخوردارند. اما هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی دیگر بالاتر است. راه های مختلفی برای مهاجرت به سوئد وجود دارد که از بین آنها می توان به مهاجرت کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری اشاره نمود.

مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل

شما میتوانید از طریق اخذ ویزای مهاجرت تحصیلی به سوئد اقدام و به مهاجرت سوئد نمایید و در نهایت اقامت دائم سوئد را به دست آورید. هیچ گونه محدودیت سنی در خصوص ویزا تحصیلی وجود ندارد، بنابراین شما با هر سن و سالی که هستید می توانید برای ویزا تحصیلی سوئد اقدام نمایید. در کشور سوئد دانشگاه های بسیار فراوانی وجود دارد، که در این دانشگاه ها به زبان سوئدی و زبان انگلیسی تدریس می شود، همچنین شما می توانید از دانشگاه هایی در کشور سوئد پذیرش بگیرید که ارائه مدرک زبان سوئدی ضروری نباشد.

مدت دوره تحصیلی کارشناسی در کشور سوئد حدود ۳ الی ۴ سال است، مدت دوره کارشناسی ارشد حدود ۱ الی ۲ سال زمان می برد و طول دوره مقطع دکتری در کشور سوئد حدود ۵ الی ۶ سال می باشد، توجه داشته باشید که اتمام مقاطع مختلف به نوع رشته و دانشگاه انتخابی دانشجویان بستگی دارد.

لازم به ذکر است، که دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد برای فارغ التحصیلی خود باید مقاله ای در خصوص رشته خود به دانشگاه ارائه دهند، همچنین متقاضیان  می توانند در کنار خود حدود ۱۰-۳۰ ساعت در هفته مشغول کارشوند، همچنین پس از فارغ التحصیل خود با توجه به توسعه اقتصادی کشور سوئد به راحتی می توانند در حرفه خود مشغول کار شوند و پس از گذشت ۳ الی ۴ سال و پرداخت بیمه می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.

مهاجرت به سوئد از طریق کار

افراد زیادی به دنبال شغل و فعالیت های شغلی، قصد مهاجرت را می کنند. شما می توانید این کار را انجام دهید به شرط این که متخصصی واقعی باشید. تخصص شما بررسی شده و نتیجه مشخص خواهد شد. قبل از مهاجرت از طریق اینترنت و راه های مختلف آن، با کارفرمایان و نیازهای آنها آشنا می شوید.

مطالب مفيد  مهاجرت به آمریکا در سال 2024

در سوئد آژانسی برای پشتیبانی از افراد جویای کار وجود دارد که به آن آژانس اشتغال عمومی سوئد گفته می شود. این آژانس ها به شما اطلاعات لازم را داده و سپس مشاوره و پشتیبانی هم ارائه می دهند.

سایت های زیادی هم برای کاریابی در این کشور وجود دارد که می توانید برای آن ها رزومه بفرستید. پس از انتخاب شغل مورد علاقه باید رزومه و نامه شخصی برای کارفرما بفرستید. از میان تمامی متقاضیان آنهایی که شرایط بهتری داشته باشند، برای مصاحبه دعوت می شوند.

با کارفرما حرف زده اید و تا حدودی توافق اولیه دارید اکنون باید به صورت موقت به سوئد رفته و امور را پیگیری نمایید.

افرادی که می خواهند در دانشگاه های این کشور تحقیق کنند، می توانند ویزای کار بگیرند. اولین ویزایی که می توانید بگیرید برای مدت 3 ماه اعتبار داشته و قابل تمدید هم هست.

اقتصاد کشور سوئد

سوئد جز قدرتمندترین اقتصادها در اروپا است که توانسته علاوه بر اقتصاد، جایگاه چهارم را در مورد اعتبار پاسپورت به خود اختصاص دهد. سوئد با داشتن نیروی کار بسیار ماهر، پذیرا بودن مالکیت بین المللی، یک رهبر جهانی در نوآوری است. این کشور با دسترسی کامل به اتحادیه اروپا، نیروی کار ماهر و زیر ساخت های کلاس جهانی برای مشاغل، بزرگ ترین بازار اسکاندیناوی تجارت آزاد جهان است و در سال 2012 این کشور به معیارهای کلاس جهانی برای زندگی دست یافته است. سوئد از نظر تولید ناخالص داخلی شانزدهمین کشور ثروتمند جهان است و دارای سطح بالایی از زندگی است. چوب، نیروگاه برق و سنگ آهن منبع اصلی اقتصاد با تأکید زیاد بر تجارت خارجی را تشکیل می دهند. بخش مهندسی سوئد 50 درصد از تولید و صادرات را به خود اختصاص داده است، در حالی که ارتباط از راه دور، صنعت خودرو و صنایع دارویی نیز از اهمیت بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این، توجه به نرخ بیکاری در این کشور نیز می تواند سرمایه گذاری را تحت تاثیر قرار دهد؛ زیرا نرخ بیکاری در هر کشور نشان دهنده پویایی یا غیر پویا بودن اقتصاد آن است . در حال حاضر نرخ بیکاری کشور سوئد 6.6 درصد می باشد.

سرمایه گذاری در سوئد از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت به صورت اصولی و بر طبق قوانین و مقررات مهاجرتی و مواردی که کشور سوئد اعلام کرده است، می تواند منجر به اخذ اقامت در این کشور شود. ثبت شرکت در سوئد نیازمند یک برنامه تجاری قوی مبتنی بر ایجاد منافع مالی و اقتصادی کشور است. از دیگر نیازمندی های اخذ اقامت کشور سوئد از طریق ثبت شرکت می توان به داشتن حداقل دو سال سابقه کاری اشاره کرد. هزینه اولیه جهت ثبت شرکت در سوئد معادل 150،000 کرون سوئد و سرمایه اولیه معادل 600،000 کرون سوئد می باشد. سرمایه گذاران خارجی تنها در صورتی موفق به اخذ اقامت از این کشور می شوند که یک بیزینس پلن قوی و کاربردی داشته باشند.

مطالب مفيد  کاهش محدودیت ها در ترکیه

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک یکی از روش های مطمئن است اما توجه به این نکته که سرمایه گذاری در سوئد از طریق خرید ملک عدم کسب اقامت در این کشور محسوب می شود نیز مهم است. طبق قوانین موجود در کشور سوئد تمام شرکت های چند ملیتی در این کشور مجاز به خرید و فروش املاک و مستغلات به صورت آزادانه و بدون محدودیت می باشند. افرادی که از قبل اقامت کشور سوئد را به دست آورده اند و دارای منابع مالی کافی و مشخص هستند می توانند بر روی خرید ملک در کشور سوئد سرمایه گذاری کنند. اگر چه بسیاری از سرمایه گذاران تصور می کنند که با خرید ملک و اجاره و یا فروش آن می توانند سود بسیاری به دست آورند، در واقع دولت سوئد به منظور جلوگیری از ایجاد بازار سیاه و جلوگیری از پولشویی قانونی را وضع کرده است که به سود ناشی از فروش ملک مالیات 70 درصدی تعلق گیرد.

شرایط لازم برای سرمایه گذاری در سوئد

سوئد در خلاقیت و نوآوری با نیروی کار بسیار ماهر، آزادی برای مالکیت بین المللی و اقتصاد پایدار و با ثبات پیشگام می باشد. این کشور دارای زیر ساخت های مناسب بوده و توانسته از سال 2012 استانداردهای جهانی زندگی را کسب کند. حداقل سرمایه لازم به منظور سرمایه گذاری در این کشور پیشرفته و ثروتمند 100،000 یورو می باشد و به ویزای اقامت بلند مدت نیز نیاز خواهد بود. زمان رسیدگی به درخواست سرمایه گذاری در کشور سوئد سه هفته کاری است و متقاضیان می توانند پس از پنج سال زندگی مداوم در این کشور، درخواست اقامت دائم را داشته باشند. از جمله شرایطی که متقاضیان باید به منظور سرمایه گذاری در سوئد از آن برخوردار باشند موارد زیر می باشد :

  • اثبات داشتن دو سال سابقه کاری در طول پنج سال گذشته
  • اثبات تمکن مالی برای مدت دو سال اقامت در کشور (برای نفر اصلی 200،000 کرون برای همسر 100،000 کرون و برای فرزندان وابسته زیر 18 سال 50،000 کرون سوئد می باشد)
  • اثبات تسلط کافی به زبان
  • ارائه گذرنامه معتبر
مطالب مفيد  مراحل اخذ ویزای شینگن

دلایل و مزایای سرمایه گذاری در سوئد

برای سرمایه گذاران خارجی، سوئد یکی از آسان ترین کشورها در زمینه تجارت است. سطح بوروکراسی آن کم است. راه اندازی یک تجارت سریع و سر راست است و مالیات شرکت ها پایین است (22 درصد). به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا بوده، و دسترسی آسان به بازار 28 کشور و 500 میلیون مصرف کننده را فراهم می کند. شرکت های بین المللی به دلایل متعددی به سوئد جذب می شوند. این کشور با داشتن نیروی کار بسیار ماهر، مصرف کنندگان پیشرفته، رویه های تجارت راحت، آزاد بودن در مالکیت بین المللی و اقتصاد پایدار یک رهبر جهانی در نوآوری است.

محیط تجاری دوستانه و مدرن:

ویژگی مهم اقتصاد سوئد صراحت و رویکرد لیبرال آن در تجارت است. سوئد دارای یک محیط تجاری بین المللی است که مدرن، آزاد و دوستانه می باشد. متخصصان ماهر، و استقبال از مشارکت های بین المللی، آن را به یک کشور آسان برای فعالیت در می آورد.

کیفیت و کارآیی:

هزینه های کار سوئد همچنان رقابتی باقی مانده است زیرا سوئد دارای یکی از تحصیل کرده ترین نیروی کار در جهان را دارا است. توانمند سازی پرسنل و تفویض تصمیم گیری نتایج چشمگیر را با توجه به کیفیت و بهره وری نشان می دهد.

ثبات اقتصادی و سیاسی:

کشور سوئد جز کشورهای دارای بالاترین میزان ثبات اقتصادی و سیاسی محسوب می شود. نرخ تورم در کشور سوئد بسیار پایین می باشد که این موضوع تاثیر مستقیمی بر روی امنیت اقتصادی و شغلی این کشور دارد. در واقع ثبات سیاسی و اقتصادی در راستای ایجاد روابط موثر بین بازار کار و نیروی انسانی نقش مهمی دارد که دسترسی مناسب به بازارهای جهانی را برای سرمایه گذاران فراهم نموده است.

امکان اخذ اقامت دائم:

یکی از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در کشور سوئد امکان اخذ اقامت دائم این کشور می باشد. سوئد از لحاظ کیفیت زندگی جز 15 کشور برتر جهان است و در واقع اخذ اقامت دائم سوئد مزایای بی نظیری همچون رفاه اجتماعی ، خدمات درمانی رایگان و.… را در پی خواهد داشت.