مراحل اخذ ویزای شینگن

ارسال شده در: اخبار | 0

 ویزای شینگن قراردادی است که در سال 1985 بین 26 کشور اروپایی امضا شد تا افرادی که ساکن این کشورها هستند بتوانند بدون نیاز به اخذ ویزا از مرزهای یکدیگر عبور کنند. 26 کشوری که شامل این قرارداد می‌شوند، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوونی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیختن‌اشتاین و سوئیس هستند که شرایط اخذ ویزا از آن‌ها یکسان است و با اجازه ورود به یکی از این کشورها می‌توان در مناطق دیگر هم طبق تاریخ اعلام‌شده در ویزا اقامت داشت، از طرفی دیگر اعضای این قرارداد به کسانی که ساکن یا تابع کشورهای استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، مالزی و تعدادی از کشورهای قاره‌ی آمریکای جنوبی هستند این اجازه را می‌دهد که بدون گرفتن ویزا به مدت حداکثر 90 روز به هرکدام از این 26 کشور سفر کنند.

انواع ویزای شینگن شامل ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری و ویزای ترانزیت می‌شود.

مراحل اخذ ویزای شینگن

1- گرفتن وقت سفارت از کشور مورد نظر

برای گرفتن ویزای شینگن، کارشناسان ما در ابتدا وقت سفارت را از کشور مورد نظر متقاضی دریافت می‌کنند. وقت سفارت جهت تحویل مدارک، انگشت‌نگاری و در بعضی سفارت‌ها برای مصاحبه گرفته می‌شود.

نکته مهم: بعضی از سفارت‌ها فقط انگشت‌نگاری دارند و در بعضی دیگر، بسته به تصمیم افسر سفارت، با متقاضی مصاحبه هم می‌شود.

2- پر کردن فرم و تکمیل مدارک

بعد از گرفتن وقت، فرم سفارت شامل اطلاعات شخصی مانند آدرس محل اقامت، آدرس محل کار، شغل، میزان درآمد، سابقه سفر توسط کارشناسان ما و با توجه به اطلاعات متقاضی پر می‌شود.

3- حضور در سفارت جهت انگشت نگاری و تحویل مدارک

در نهایت متقاضی باید در روز و ساعت تعیین شده همراه با مدارک در سفارت مورد نظر حضور پیدا کند.

مطالب مفيد  ویزا استارت آپ پرتغال

مدارک لازم جهت اخذ ویزای شینگن

این مدارک عبارتند از:

 • اصل پاسپورت با 6 ماه اعتبار از زمان خروج از کشور با امضا شخص مسافر.
 • دو قطعه عکس 3*4 رنگی، تمام‌رخ با زمینه سفید، حداکثر برای 6 ماه اخیر (عکس با گذرنامه یکی نباشد).
 • اصل شناسنامه و ترجمه از کلیه صفحات آن.
 • اصل گواهی حساب بانکی با مهر و امضا بانک فقط به زبان انگلیسی (با مانده‌ حساب بالای 250,000,000 میلیون تومان).
 • اصل و ترجمه سند مالکیت به نام مسافر (چنانچه خانواده باشند سند مالکیت به نام سرپرست خانواده کافی است).
 • اصل و ترجمه مدارک شغلی
 • برای فرزندان زیر 18 سال که بدون همراهی یکی از والدین سفر می‌کنند رضایت‌نامه محضری الزامی است نیاز
 • اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌های خانه‌دار.
 • همراه داشتن بلیط و واچر معتبر

4- حضور در سفارت جهت انگشت‌نگاری یا مصاحبه

بعد از گرفتن وقت و تکمیل مدارک، باید در روز و ساعت تعیین شده، جهت انگشت‌نگاری و یا مصاحبه در سفارت مورد نظر حضور پیدا کنید.

نکات مهم
 • داشتن ویزای شینگن قبلی، امتیاز محسوب می‌شود اما تضمین مجدد برای ورود به محدوده‌ی شینگن نیست.
 • مسافر بایستی از کشور صادرکننده‌ی ویزا به محدوده‌ی شینگن وارد شود و پس از یک شب اقامت سفر خود را به دیگر کشورها ادامه دهد، در غیر این صورت پلیس‌های مرزی می‌توانند به مسافر اجازه‌ی ورود به دیگر کشورهای شینگن را ندهند.
 • در صورتی که بعد از اقدام به درخواست ویزا، تقاضای شما از طرف سفارت موردنظر رد شد زودتر ۶ ماه برای درخواست ویزای مجدد اقدام نکنید.
 • اگر از طریق آژانس‌های هواپیمایی اقدام کردید، بدانید که آن‌ها درخواست‌کننده‌ی ویزا هستند و تصمیم نهایی برای صدور یا رد ویزا به عهده‌ی سفارت است.
 • برخی از سفارت‌ها در ایران، برای صدور ویزا دفتر نمایندگی دارند؛ مانند BLS که دفتر نمایندگی سفارت اسپانیا است. باید به این نکته توجه کرد که برای انگشت‌نگاری در این سفارت‌ها، بایستی به نمایندگی‌های آن‌ها مراجعه کرد، نه خود سفارت.
مطالب مفيد  مهاجرت به آلمان از طریق کار در سال 2024

سریعترین راه اخذ ویزای شینگن

با توجه به آمار بالای ریجکتی ویزای شینگن در دو سال اخیر، سریعترین و راحت‌ترین راه اخذ ویزا از مواردی به شمار می‌روند که بسیاری از متقاضیان ویزا به دنبال آن هستند. هر چند که قوانین اخذ ویزای شینگن برای کشورهای عضو در این اتحادیه یکسان است اما برخی از کشورها سختگیری‌های کمتر داشته و به بیان دیگر پروسه صدور ویزا را راحت‌تر انجام می‌دهند. بدین ترتیب متقاضیان با اقدام از طریق این سفارت‌ها می‌توانند سریعتر به هدف خود ر سیده و شانس دریافت ویزای شینگن را بیشتر کنند. کشورهای ایسلند، استونی، اسلواکی، لهستان یونان و لوکزامبورگ در میان لیست کشورهایی قرار می‌گیرند که می‌توانند روند اخذ ویزای شینگن را سریعتر کنند.

بهترین سفارت برای ویزای شینگن

انتخاب سفارت مناسب نقش مستقیم در صدور یا عدم صدور ویزای شینگن دارد. در حال حاضر و با توجه سختگیری‌های سفارت‌ها در خصوص صدور ویزای شینگن ما به شما سفارت اسپانیا را پیشنهاد می‌دهیم. از آنجا که دفتر ما جز آژانس‌های مورد تایید سفارت اسپانیا می‌باشد توانسته‌ایم درصد بالای در یافت ویزا از طریق این سفارت را به خود اختصاص دهیم. البته یادآور می‌شویم که دفتر ما تنها درخواست دهنده ویزا است و تصمیم نهایی در خصوص صدور یا عدم صد ور ویزای شینگن بر عهده افسر سفارت می‌باشد.

اولین ورود با ویزای شینگن

طبق قوانین ویزای شینگن بهتر است که اولین ورود مسافر به کشورهای این حوزه از همان کشوری باشد که ویزا را از طریق آن دریافت کرده است. به عنوان مثال چنانچه متقاضی ویزای خود را از فرانسه دریافت کرد ه است باید از طریق خاک این کشور وارد اروپا شود. درواقع این قانون احترام به کشوری ست که از طریق آن ویزای خود را دریافت کرده‌اید.

مطالب مفيد  به روز رسانی های مهم وقت سفارت آمریکا از ترکیه: وضعیت کاری سفارت و سرکنسولگری آمریکا در ترکیه ۲۰۲۲

گرفتن ویزای شینگن با دعوتنامه

داشتن دعوت نامه گزینه‌ای ست که شانس دریافت ویزای شینگن را برای متقاضیان بیشتر می‌کند. چرا که در این صورت شخص دعوت کننده به نوعی شما را ضمانت کرده و این ضمانت می‌تواند افسر سفارت را قانع کند که دارنده ویزای شینگن بعد از اتمام اعتبار ویزا حوزه شینگن را ترک خواهد کرد. طبق قوانین شخص دعوت کننده بایستی دارای اقامت قانونی، شغل و محل اقامت مشخص در کشور محل زندگی خود داشته باشد. البته متقاضیانی که امکان ارائه دعوت نامه ندارند می‌توانند برنامه سفر را جایگزین کنند. کارشناسان ما در واحد ویزای شینگن مشاوره لازم و کامل را در این خصوص به متقاضیان ارائه خواهند داد.

ویزای شینگن از ترکیه

متقاضیان ایرانی می‌توانند از طریق هر یک از سفارت‌های حوزه شینگن برای دریافت ویزا اقدام کنند. بنابراین هیچ محدودیتی برای دریافت ویزای شینگن از ایران وجود ندارد. البته ایرانیان با داشتن شرایط خاص امکان این را دارند که وقت سفارت خود را از طریق ترکیه نیز دریافت کنند. در واقع ایرانیان تنها با داشتن اقامت ترکیه مجوز دریافت وقت سفارت از این کشور را دارند. در بعضی حوزه ها فقط از طریق ترکیه امکانپذیر می باشد.

بهترین راه دریافت ویزای شینگن

بهترین راه دریافت ویزای شینگن انتخاب سفارتی ست که درصد ریجکتی پایین‌تری نسبت به سایر سفارت‌ها دارد. البته این راه به متقاضیانی پیشنهاد می‌شود که قصدشان فقط و فقط دریافت ویزای شینگن بوده و مبدأ دریافت ویزا در اولویت دوم آن‌ها قرار دارد. در این صورت می‌توان یکی از کشورهای ایسلند، فنلاند، لیتوانی و اسلوونی را برای دریافت ویزای شینگن انتخاب کرد. نکته مهم اینکه مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا در تمام سفارت‌ها یکسان است اما برخی از سفارت‌ها راحت‌تر ویزای شینگن را صادر می‌کنند.